matte

Världens största tal – Googolplexian eller Googoltriplex?

Det finns en del stora tal. Men hur stort kan ett tal egentligen vara och vilket är det största namngivna talet? I denna artikel kan du läsa om några omnämnda tal som figurerar ute i den stora världen.

Stora tal i listform

Namn10n1000n1000000nSI-prefix
Miljon1061000210000001Mega
Miljard10910003 Giga
Biljon10121000410000002Tera
Biljard101510005 Peta
Triljon10181000610000003Exa
Triljard102110007 Zetta
Kvadriljon10241000810000004Yotta
Kvadriljard102710009  
Kvintiljon103010001010000005 
Kvintiljard1033100011  
Sextiljon103610001210000006 
Sextiljard1039100013  
Septiljon104210001410000007 
Septiljard1045100015  
Oktiljon104810001610000008 
Oktiljard1051100017  
Noniljon105410001810000009 
Noniljard1057100019  
Deciljon1060100020100000010 
Deciljard1063100021  
Undeciljon1066100022100000011 
Undeciljard1069100023  
Duodeciljon1072100024100000012 
Duodeciljard1075100025  
Tredeciljon1078100026100000013 
Tredeciljard1081100027  
Quattuordeciljon1084100028100000014 
Quattuordeciljard1087100029  
Quindeciljon1090100030100000015 
Quindeciljard1093100031  
Sexdeciljon1096100032100000016 
Sexdeciljard1099100033  
Septendeciljon10102100034100000017 
Septendeciljard10105100035  
Octodeciljon10108100036100000018 
Octodeciljard10111100037  
Novemdeciljon10114100038100000019 
Novemdeciljard10117100039  
Vigintiljon10120100040100000020 
Vigintiljard10123100041  
Unvigintiljon10126100042100000021 
Unvigintiljard10129100043  
Centiljon1060010002001000000100 
Centiljard106031000201  

De riktigt sjuka talen

En googol är 10100, det vill säga produkten av 100 stycken tior. Termen introducerades av Milton Sirotta, en då nioårig brorson till matematikern Edward Kasner. Namnet på Internetföretaget Google är en avsiktlig förvanskning av just googol. Storleken på talet är som sagt 10100. I decimalnotation så skriver man det enligt följande. En 1:a följt av 100 nollor: 10,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000,​000.

En googolplex är tio upphöjt till en googol, det vill säga 10googol = 1010100.

En googolplexian[3] är tio upphöjt till en googolplex, det vill säga 10googolplex = 10 10 10 100 {\displaystyle 10^{10^{10^{100}}}} .

En googoltriplex[4] (även kallat googolplexplexplex,[5] googolplusplexplus,[6] googolplexianite[7] och gargantugoogolplex[8]) är talet tio upphöjt till en googolplexian, det vill säga 10 10 10 10 100 {\displaystyle 10^{10^{10^{10^{100}}}}} . För att kunna skriva ner alla decimaler så skulle det behövs 101010100-6 böcker med 400 sidor vardera, som har 2500 siffror på varje sida.

Antalet elementarpartiklar i hela universum har uppskattats till cirka 1080 stycken,[9] det vill säga omkring hundra triljoner gånger färre än en googol.

Men är det här verkligen gogoltripelex det största talet som finns. Inte enligt skynet som skriver följande:
Megafugagargantugoogolplex är lika med googoltriplex ↑↑ googoltriplex med upp-pil notering [1]. Namnet kommer från ”megafuga” plus ”gargantugoogolplex”, ett alternativt namn för googoltriplex. Det är det största talet listat på en SkyNet´s sida av en anonym användare som listar stora nummer. Det är dock inte det största numret med ett namn.

Namngivna större tal än googoltriplex

Googolplexplexplexplex or googolquadruplex	gargantugoogolplex
Googolplexplexplexplexplex or googolquinplex	Googolplexplexplexplex?
Googolcentplex	Googolplexplex&(98 more plexes)
Googolmilleplex	Googolplexplex&(998 more plexes)
Googolmegaplex	Googolplex&(999999 more plexes)
Googolgigaplex	Googolplex&(999999999 plexes)
Googolteraplex	Googolplex&(999999999999 plexes)
Googolpetaplex	Googolplex&(999999999999999 plexes)
Fzgoogolplex	Googolplexgoogolplex
Fzgargoogolplex	gargoogolplexgargoogolplex
Fzgargantugoogolplex	gargantugoogolplexgargantugoogolplex
fugagoogolplex	googolplex raised to the googolplex power a googolplex times
fugagargoogolplex	gargoogolplex raised to the gargoogolplex power a 
gargoogolplex times
fugagargantugoogolplex	gargantugoogolplex raised to the gargantugoogolplex 
power a gargantugoogolplex times
megafugagoogolplex	?
megafugagargoogolplex	?
megafugagargantugoogolplex (10^10^10^10^100)^^(10^10^10^10^100)
Gammagoogolplex g(2000,g(2,2,50,100),50,100) ~ 100{10^5000-1}10,000
Deltagoogolplex g(20000,g(2,2,50,100),50,100) ~ 100{10^5000-1}100,000
Omegagoogolplex g(2*10^24,g(2,2,50,100),50,100) ~ 100{10^5000-1}10^25
Gamamamamoogood g(1000,1000,1000,1000,1000,1000)
Saladgahlah [[(E100#^#100#(G(64)+1))^^(10^100,000,000,000,000,000))!2[2[5]]]^[(E100#^#100#(G(64)+1))^^(10^100,000,000,000,000,000))!2[2[5]]]]{9001}[[(E100#^#100#(G(64)+1))^^(10^100,000,000,000,000,000))!2[2[5]]]^[(E100#^#100#(G(64)+1))^^(10^100,000,000,000,000,000))!2[2[5]]]]
Quintuple-hyper-terinntopoldeus E100#^#^#^#^#^#^(#^#^#^#^####*#^#^#^#^####)100
Lower bound for SCG(13) ~ fψ(Ω_w)(13)
BIG FOOT FOOT10(10100)


 

5 Anledningar Varför Folk Ger Upp Sina Drömmar

Det var en gång en hund vid namn Frans som fick syn på några klasar vindruvor hängandes i ett växthus. Då Frans aldrig sett eller smakat av vindruvor tidigare blev han genast exalterad att testa. Eftersom vindruvorna hängde i taket var Frans tvungen att hoppa så högt han kunde för att få njuta av måltiden.

Efter lång tid och många försök gav tillslut Frans upp sin dröm och hävdade att han inte ville ha några vindruvor eftersom de troligtvis hade smakat illa ändå.

Detta är naturligtvis inte någon riktig historia men den speglar ändå hur vi människor reagerar på vår förlorade dröm. Människor ger inte upp sina drömmar direkt men vi vänder och vrider på faktorer för att sedan hitta en ursäkt.

Här är 5 anledningar varför folk ger upp sina drömmar?

1. Rädsla för att misslyckas

Dessa ord är för många skrämmande, men misslyckande är mer välgörande än du tror. Många människor strävar inte efter sina drömmar av rädsla för att misslyckas. Men lite vet de, då misslyckande är en de största framgångsrecepten när det kommer till att lära och växa som människa.

Många framgångsrika människor har misslyckats om och om igen för att sedan nått sin dröm. Abraham Lincoln misslyckades som affärsman, som en advokat och även som politiker först. Men han slutade aldrig försöka och slutligen blev han president för USA. Michael Jordan blev som ungdom petad i sitt basketlag. Han sade senare:

”Jag har missat 9000 skott i min karriär. Jag har förlorat över 300 matcher. 26 gånger jag har blivit litandes på att ta det avgörande skotten…och missat. Jag har misslyckats om och om igen i mitt liv. Det är därför jag lyckades.”

Om vi kan lära oss något från dessa personer så vore det att aldrig ge upp sin dröm av rädslan för att misslyckas.

2. Tålamod

Med misslyckande kommer tålamod. Tålamod är något som bara kan läras genom hårt arbete. Om du aldrig har nått botten, hur ska du då veta hur du tar dig upp? Varje gång vi tvingas oss upp igen blir vi lite starkare och lite mer kapabla att uppnå våra mål.

Så många människor är nära sina drömmar men de ger upp precis innan de kan nå det! Om folk bara kunde ta en stund och se tillbaka! De flesta ser bara en lång väg, istället för att fokusera på hur långt de kommit.

”Ha tålamod. Alla saker är svåra innan de blir lätta.”

-Saadi

3. Tid

Oavsett hur du vänder och vrider på det, så finns det bara 24 timmar på ett dygn. Det betyder att alla har lika många timmar att spendera.

Vi vet alla att ursäkten ”jag har inte tid” är struntprat, men det är en säker filt att använda.

”Jag tar det imorgon” blir till ”jag måste fundera över vad jag vill” och efter det ”jag måste lägga undan lite pengar först”.

Snabbare än du tror är du dömd, som alla andra. Du bar burat in dig själv och slängt iväg nyckeln.

Låt oss gå rakt på sak! Det är ALDRIG rätt tidpunkt och om du väntar på den, så kommer den aldrig komma.

Om framgångsrika människor har klarat det, varför kan inte jag? Och om jag klarat det, varför kan inte du?

4. Andras uppfattning

Är det något jag lärt mig genom åren så är det att personer som ger upp vanligtvis är de som alltid jämför sig själv med andra.

Den enda person som du ska jämföra dig själv med är…du.

Framgångsrika personer är nödvändigtvis inte genier; de är personer som aldrig ger upp. De ser ett hinder som en ny utmaning. Ett hinder som bara ska besegras, oavsett vad andra tycker och tänker.

5. Okunskap

Nyckeln är inte hårt arbete utan smart arbete. Det finns en stor skillnad mot att verka upptagen och att vara produktiv. Att vara upptagen behöver nödvändigtvis inte betyda att du är produktiv. Att vara produktiv handlar om att hantera sin energi rätt.

Många människor försöker göra allting själva och är för stolta över att be om hjälp.

Summering

1. Rädsla för att misslyckas

2. Tålamod

3. Tid

4. Andras uppfattning

5. Okunskap

Jag skulle gilla att höra din åsikt kring: anledningar varför folk ger upp sina drömmar! Känn dig fri att lämna en kommentar.

Kom ihåg! ”Om dina drömmar inte skrämmer dig, så är de inte tillräckligt stora”.

Varför ger folk upp sina drömmar? I denna artikeln kommer jag att ge 5 anledningar varför folk ger upp sina drömmar.
ferarri

Kungafamiljens miljoner – Lever i lyx med skattebetalarnas pengar

Kungens förmögenhet

Kungahusets årsbudget ökar varje år, den har ökat sedan 2001 med ca 26 miljoner kronor där justeringar för inflation är medräknat. Den privata förmögenhet som kungen har, ökade betydligt mer under de senaste åren. Kungen hade ett privat överskott på 130 miljoner. En pappa som är kung ger en direkt förmögenhet direkt in på barnens konton också som det ser ut. Madeleine, Victoria och Carl Philip har över 30 miljoner var på banken och förmögenheten ökar. Samtidigt har hovet gjort egna beräkningar som ska visa att de går back varje år.

Krav på redovisning och insyn om vart skattepengarna går till existerar inte. Skattefinansierade verksamheter måste alltid redovisa sina utgifter- Det gäller uppenbarligen inte kungen.

Kungens jobb

Ja, vad gör kungen egentligen. Det här är kungens uppdrag:

1. ”Konungen är rikets statschef” (detta stadgas i regeringsformens 1 kapitel 5§) och skall som sådan representera Sverige och vara en samlande symbol för nationen.

2. Han leder den särskilda konselj som sammanträder vid regeringsskifte, liksom de regelbundna så kallade informationskonseljerna med regeringens ledamöter.

3. Han öppnar årligen riksmötet.

4. Han är ordförande vid sammanträde med Utrikesnämnden. Dess ledamöter utses av riksdagen för samråd med regeringen i utrikesfrågor.

Anslaget till Hovstaten uppgår till 63,3 mnkr (år 2013). Behöver verkligen kungen så mycket pengar för att utföra sitt arbete?  Kungen, drottningen och kungabarnen har redan stora förmögenheter på sina bankkonton. Mycket vill ha mer eller vad är det man brukar säga?

 

Kungafamiljens lyx – Skattebetalarna lider

    • Den omtalade smekmånaden som Chris och Madeleine hade på Seychellerna där de levde gott med utgifter på ca 50 000 kr om dagen. Därefter åkte paret till Paris och shoppade i Europas mest exklusiva butiker.
    • Kungen är bilintresserad och har ett flertal lyxiga åk i garaget. Senaste sågs kungen åka runt i en Grafitgrå Ferrari 599 GTB som kostar omkring 2 miljoner kronor.
    • Victoria och Daniels bröllop kostade omkring 20 miljoner kronor.

Skattebetalarna står för kungafamiljens lyxiga livsstil och det begär mer och mer pengar varje år.

 

[socialpoll id=”2310027″]

 

Källor:
http://www.kungahuset.se/monarkinhovstaterna/ekonomi.4.7c4768101a4e8883780001030.html
http://www.dn.se/ekonomi/sa-vaxer-kungens-formogenhet/

Vad är Deepnet eller Darknet och hur kommer jag åt det?

En sökning med hjälp av en sökmotor som Google eller Bing visar vanligtvis några miljontals sidor för varje sökord. Du kan försöka uppskatta Internets storlek genom vad Googles sökning visar. Vad en vanlig sökmotor visar är endast en del av Internet. Utanför ramen av sökmotorerna och allmän surfning finns ett dolt internet. Det heter Darknet eller Deepnet, den djupa webben, osynliga webben eller det dolda Internet. Den här artikeln förklarar vad Deepnet/Darknet är och visar dig hur du kommer åt det!

 

Vad är Deepnet eller Darknet?

Webbplatser som är otillgängliga för normala sökmotorer bildar Deepnet. Deepnet inkluderar webbplatser vars robots.txt är inställd för att hindra Google och andra sökmotorer från att indexera dem på Internet och för att utesluta dem från sökningen. De kan vara privata personliga webbplatser, intranät, etc.

Darknet (termen används ofta omväxlande med Deepnet), är mycket mer än bara förebyggande av indexering av sökmotorer. De webbplatser som finns i Darknet är anonyma. Du kan inte se vem som äger hemsidan eller vem som har byggt den. Ickeindexewebbplatsägare kan fortfarande spåras genom att se vem som äger domänen. Det finns workarounds för att gömma sig helt. Sajter på Darknet är webbplatser som använder Tor (The Onion Router) nätverket. Grunden för Tor-nätverket är att inkludera många noder (I kommunikationsnät, en nod antingen en anslutningspunkt, en omfördelningspunkt eller ett kommunikationsslut) att ursprunget inte kan spåra var data skickas eller var den kommer ifrån.

En vanlig webbläsare kan inte öppna Darknet webbplatser vars domännamn slutar med .onion eftersom de inte är normala domännamn. Vanligtvis har domänen en sträng av slumpmässiga tecken följt med .onion. Dessa domännamn skapas av onion när du administrerar dina anonyma webbplatser med hjälp av onion eller Tor-nätverket. En vanlig webbläsare kan inte läsa domännamnet och en errorsida kommer att visas om du försöker komma åt sidan via exemepvis Google Chrome eller Firefox.

Darknet är en del av Internet som visar anonyma webbplatser där det kan finnas lagligt eller olagligt innehåll.

Du behöver Tor webbläsare för att visa dessa webbplatser.

 

Vem använder Darknet eller Deepnet? Är det farligt?

rbrb_2118

Det kan vara så enkelt som att en grupp vänner diskuterar allvarliga frågor, eller det kan vara något så farligt som en lönnmördare som erbjuder sina tjänster. Det kan vara journalister som vill arbeta utan möjligheten att få fängelse för att tala sanning, eller det kan vara människor som säljer förbjudna droger. Det finns tjallare som ger ut känslig information om kriminella gäng utan rädsla för att åka fast, och det finns hemsidor som visar olaglig pornografi. Det mesta finns på Darknet som oftast inte finns på ”Vanliga internet”.

Darknet missbrukas av kriminella typer. Det beror på att Darknet ger så nära full anonymitet du kan komma. De är där för att sälja tjänster som pay-tokill, porr av alla slag, prostituerade, förbjudna droger. Därför kan Darknet anses vara mycket farligt.

När du surfar på Darknet finns det ofta länkar som inte berättar vart de leder, såvida du inte hittar dem i tillförlitliga Darknet kataloger. Möjligheten finns att du klickar på en länk till ett forum och landar på en sida för beställningsmord. Om något skulle bli fel och din anonymitet blir äventyrad så skulle polisen kunna knacka din dörr.
 

 

Varför kan inte myndigheterna förbjuda Darknet?

TOR nätverket skapades ursprungligen av den amerikanska militärbasen för att kommunicera anonymt. De använder fortfarande Darknet för att dumpa regerings filer som inte är öppna för allmänheten. Det finns anonyma intranät där de lagrar dessa filer och personer som har lösenord kan komma åt dessa filer. Eftersom federala och andra regeringar själva använder Darknet så anser dom inte att det kan stängas.

Det ger brottslingar, journalister, uppgiftslämnare och tjallare fria händer. De kan skapa och vara värd för anonyma webbplatser som erbjuder precis vad som helst samtidigt som de inte är sökbara från ytan webben (eller den normala webben eftersom webbplatserna aldrig varit indexerad) inte heller kan de vanliga webbläsarna öppna sådana platser eftersom de inte är beroende av konventionella DNS-servrar. Alla Darknet/Deepnet har .onion domäner och kan endast nås via TOR webbläsare. Det enklaste sättet att komma in i Darknet är TOR browser.

 

Hur kommer jag åt Darknet och Deepnet?

Du behöver två saker för att komma in:

  1. En webbläsare som kan läsa .onion webbplatser;
  2. En webbadress eller katalog som innehåller webbadresser till olika webbplatser eller en url tillen webbplats så att du vet vad du ska skriva in i webbläsaren adressfältet.

Det finns flera dump sites som kallas Darknet kataloger. Alla sådana sidor är ej klassificerat som seriösa och kan hindra dig genom att skicka dig till fel ställen (webbplatser) när du klickar på länkarna. Du måste vara mycket försiktig innan du klickar länkarna eftersom de kan skicka dig till en sida som du ej hade tänkt besöka tex en kriminell drogsida, en porrsida eller liknande. Darknet är inte en säker plats!

Du bör försöka surfa anonymt jämt, annars skulle det vara lätt för myndigheterna att veta vad du har besökt. Din Internetleverantör vet vad du har gjort på Internet; det håller loggar och det kan dela loggarna med polisen och andra myndigheter om det behövs. Det skapar ett starkt behov av att alltid vara anonym. Vill du surfa anonymt så finns inget bättre än TOR browser. Det finns några fler försiktighetsåtgärder du bör vidta för att vara på den säkra sidan. Vi kommer att prata om det i följande del av artikeln.

För att surfa genom TOR är onion Registret det mest säkra för Darknet. Det har kontrollerat webbadresserna för att se var de leder och har klassificerat dem därefter. Du kan komma till Onion katalogen i Darknet http://am4wuhz3zifexz5u.onion/.

Kom ihåg att du endast kan öppna länken om du använder TOR. Om du använder vanlig webbläsare så kan den inte läsa adressen, eftersom .onion inte är en riktig domän och DNS-servrarna skulle misslyckas med att hämta hemsidan.

TOR katalogen innehåller länkar klassificerade efter språk och kategorier av vad länkarna representerar. Till exempel, Mail/SMS, forum, Diskussionsforum, etc. Dessa är jämförelsevis säkrare vad andra kataloger har listat.

Ett exempel är www.thehiddenwiki.org. Den kan den öppnas av alla webbläsare, men länkarna som visas i katalogen avslutas med .onion, vilket innebär att du måste kopiera klistra in webbadresser i TOR webbläsaren.




 

Darknet Sökmotorer

torch

Normala sökmotorer kan inte hjälpa dig med att hämta webbadresser för det du söker. Du kan använda Tor sökmotorn som kallas Torch eller Duck Duck Go .onion versionen för att söka efter webbplatser. Kom ihåg att dessa sökresultat inte går att lita på. Beskrivningen av webbplatserna som visas kan vara annorlunda än vad webbplatsen faktiskt är. Du måste vara försiktig med att klicka på länkarna.

The Duck Duck Go Darknet versionen är tillgänglig via TOR på http: //3g2upl4pq6kufc4m.onion. Den kommer att ge dig sökresultatet som du söker efter. Återigen kan länkar vara vilseledande, så var försiktig innan du klickar dig fram in i den djupare delen av internets Darknet.

Tor artikelkatalogen som nämnts ovan har också en lista över sökmotorer som kan söka inom .onion domäner. Om du är ny på Darknet så är det bästa sättet att komma igång. Den katalogen bör hålla dig ifrån farliga och smutsiga hemsidor på Darknet.

 

Hur du skyddar dig på Darknet eller Deepnet?

säkerhetpåinternet

Det finns vissa försiktighetsåtgärder som listats här för att vara säkrare Darknet. Kom ihåg att när du surfar på Darknet att även polisen jobbar för att stänga olagliga sidor. De söker efter vem som lagt upp en olaglig sida och även vilken/vilka som använder sidan. Fler saker att tänka på är:

  1. Använd TOR för anonymitet (Det är ett måste);
  2. Även om TOR redan är lite långsamt, eftersom det finns ett antal noder att korsa så rekommenderar vi dig att använda en VPN för ännu säkrare anonymitet;
  3. Inaktivera skript i TOR alternativen (klicka på knappen precis innan adressfältet). Stäng skript pga att de flesta av platserna i Darknet är brottsliga. Om du hamnar på en så kanske de vill spåra dig. Skript skapats med JavaScript kan vara farliga om de lyckas lagra något på din dator.
  4. Tänk två gånger innan du klickarnågon länk från kataloger då länkarna eventuellt inte är vad de kategoriseras som. Det säkraste Darknet katalogen är TOR biblioteket så det är bättre att börja därifrån.
  5. LADDA INTE NED NÅGONTING. Används inte BitTorrent klienter eller liknande som kan ge ut ditt faktiska ip när du sparar något till datorn.

Jag har försökt att förklara vad Darknet/Deepnet är och hur man kommer åt det. Artikeln är inte heltäckande. För mer kunskap kan du besöka www.hiddenwiki.org. Det är en ebok som ger dig mer kunskap.

Hur man använder en fasadstege med ryggskydd på rätt sätt, inklusive kontroller före användning

schaktstegarDet kan tyckas ganska intuitivt, men med ett antal olyckor till följd av felaktig användning av fasadstege med ryggskydd varje år, trodde vi att det skulle vara ett klokt att täcka.

Kontroller före användning

Innan du påbörjar en uppgift, det är grundläggande att du genomföra kontroller före användning för att se till att fasadstege med ryggskydd är säker att använda.

Dessa är de saker du behöver för att checka in din före användning inspektion:

sidostyckena

Se till fasta fasadstege med ryggskydd eller bärbara fasadstegar inte är böjda eller skadade – detta kan leda till en fasadstege buckling eller kollapsa.

fötterna

Är något som saknas? Är de slitna eller skadade? Är de i kontakt med marken? Att flytta en fasadstegar med ryggskydd från mjuk, smutsiga marken till en slät, fast yta kan ibland resultera i att smuts kommer i kontakt med marken snarare att foten själv. Det är inte säkert! Vid behov, torka fötterna nedåt så fasadstege med ryggskydd förblir i kontakt med marken.

stegpinnarna

Se till att de inte är böjda, slitna, saknas eller sitter löst.

Låsmekanismerna

Om de är böjda eller infästningar är slitna eller skadade fasadstege med ryggskydd kunde kollapsa. Se till låsning barer är engagerade. Om du upptäcker några fel med ovanstående, ska du inte använda fasadstege med ryggskydd och meddela din arbetsgivare.

6 sätt att arbeta på ett säkert sätt

Hålla medveten om säkerhet stannar inte vid de kontroller före användning. Det finns ett antal försiktighetsåtgärder man kan vidta när man arbetar på en fasadstege med ryggskydd som minimerar risken för ett fall.

1. Endast bära lätta material och verktyg och inte överbelasta fasadstege – läs tillverkarens etiketter på fasadstegen och följ Standard regler.

2. Håll alltid fasadstege med ryggskydd och möta stegpinnar under klättring eller fallande och inte för långt. Se till att din bältesspänne stannar inom sidostyckena.

3. Försök inte att flytta eller utöka stegar stående på stegpinnarna.

4. Arbeta inte utanför de tre pinnar, och försöka se till att fasadstegen sträcker sig åtminstone 1 m (tre pinnar) ovan där du arbetar.

5. Stå inte fasadstegar på rörliga objekt såsom lastpallar, tegel, gaffeltruckar, torn byggnadsställning, grävskopor, skåpbilar eller mobila arbetsplattformar.

6. Behåll tre kontaktpunkter vid klättring och om möjligt vid arbetsposition. Där du inte kan upprätthålla ett handtag, annat än för en kort period, måste du vidta andra åtgärder för att förhindra ett fall eller minska konsekvenserna om man hände.